19 Mayıs 2013 Pazar

Homunculus

Latince'de 'insancık' anlamına gelen bu simyanın uç noktalarından birisi haline gelmiş olan yaratığı inceleyelim hadi biraz. 


Tarifi;
Homunculus Parecelsus isminde Eteri bulmuş tıbbi konularda büyük başarıları olan aynı zamanda Simya ile uğraşmış bir bilim adamının ortaya attığı bir kavram.Bu bilim adamı bir tarif veriyor, bu tarif uygulanınca parmak boyunda bir bebeğin oluşacağını, onu besledikçe zamanla büyüyüp insana dönüşeceğini söylüyor.Kendisi bunu gerçekleştirdiğini söylüyor, ama ışığa bakamıyormuş güya Homunculusu, o yüzden kimseye gösteremiyormuş. Devrindeki diğer simyacılarda Paracelsus'un verdiği formulü uyguladıklarını ve işe yaradığını söylüyorlar. İşte verdiği formul:

''Bir adamın menisini (sperm) kırk gün boyunca çürümüş at gübresi ile birlikte hava geçirmez biçimde mühürlenmiş bir şişenin içinde çürümeye bırakın. Ve gözle kolayca görülebilecek bir biçimde yaşamaya, hareket etmeye ve kımıldamaya başlayıncaya kadar orada tutun. Bu zaman süresinden sonra, bir ölçüde insan gibi olacak, ama saydam ve vücutsuz olacaktır. Eğer bundan sonra, her gün dikkatle ve özenle insan kanı ile beslenir ve kırk gün daha at gübresinin ısısında tutulmaya devam edilirse, belli bir sürenin sonunda hakiki ve yaşayan bir bebek haline gelecektir. Bu bebeğin bir kadından doğmuş bir bebekte bulunan tüm organları vardır, ama daha küçüktürler. Buna ''homunculus'' adını veriyoruz, artık geriye, onun, en büyük bir dikkat ve itinayla eğitilmesi ve eğitimin, zeka belirtileri ortaya çıkana kadar sürdürülmesi kalmaktadır."

 Tamamıyla orta çağ işsizlerine yakışacak bir buluş olan bu yaratığa nerede rastlamıştık?

 Fullmetal Alchemist adlı anime serisinde Homunculuslar, insan fiziği ve aklı kazanmış, üretilmiş yapay varlıklardı.
 İlk animede homunculusların ruhları yoktur ve varlıkları, sayısız ruh kullanılarak yapılan Felsefe Taşı ile bir dereceye kadar değiştirilebilirdi. Acımasız ve kararlı bu yaratıklar, Fullmetal Alchemist serisindeki başlıca kötü karakterlerdi. Çıkarcıdırlar, olayların arkasından ipleri çekenler çoğu zaman onlardır ve daha fazla işlerine yaramayacağını bildikleri kişileri hemen yok ederler.
 İkinci seri ve mangada ise Homunculuslar Baba'dan doğmuş çekirdek olarak bir Felsefe Taşı taşıyan insan görünümlü yaratıklardır. Babalarına mutlak itaat içindedirler ve kendilerini insan evriminin bir sonraki aşaması olarak görürler. İçlerindeki Felsefe taşı tükenirse ölürler.
 Homunculusların isimlerinin her biri, Hıristiyanlık'ın ilk öğretilerinde yer alan yedi ölümcül günahtır. Manga ve İkinci animede bunun sebebi Baba'nın kendini bu duygulardan arındırarak mükemmel varlık olmaya çalışmasıdır.

 adnd 2nd ed.'de büyücüler tarafından gözcülük, takip, ajanlık, sinsilik için yaratılan, ufak, sürüngenimsi, kanatlı yaratıklar. büyücüyle telepatik bağları vardır. büyücünün bildiği herşeyi homonculus da bilir ve homonculus'un gördüğü ve duyduğu herşeyi büyücü de görür ve duyar.


 Felsefe taşı konusuna değinmeden bir el atayım dedim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme